کد خبر : 13258
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲

افزایش ۷۰ درصدی پوشش صندوق ضمانت صادرات در ۸ سال گذشته

افزایش ۷۰ درصدی پوشش صندوق ضمانت صادرات در ۸ سال گذشته

به گزارش بولتن نیوز، صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها موسسه بیمه‌ اعتبار صادراتی‌ (ECA) ایران با صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌های اعتباری نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی ایفا می‌کند. در شرایطی که مشکلات متعدد روابط بانکی و بیمه‌ ای ناشی از تحریم‌های ناعادلانه آمریکا تاثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای

به گزارش بولتن نیوز، صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها موسسه بیمه‌ اعتبار صادراتی‌ (ECA) ایران با صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌های اعتباری نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی ایفا می‌کند.

در شرایطی که مشکلات متعدد روابط بانکی و بیمه‌ ای ناشی از تحریم‌های ناعادلانه آمریکا تاثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای خارجی ایجاد، صندوق ضمانت صادرات ایران دستاوردهای مهمی در طی سال های دولت تدبیر و امید کسب کرده است.

رشد ۶۴ درصدی پوشش‌های ریسک صندوق از طریق بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه اعتباری

در این راستا حجم کلی پوشش‌های ریسک صندوق ضمانت صادرات ایران از طریق صدور بیمه‌ نامه و ضمانت‌ نامه اعتباری در سال 1399، بیش از سه میلیارد و 563 میلیون دلار بوده که رشد 35 درصدی نسبت به سال 1398 و 64 درصدی نسبت به سال 1397 را نشان می‌دهد.

حجم عملکرد پوششی در بخش بیمه‌نامه‌های اعتبار صادراتی کوتاه‌مدت 2 میلیارد و 63 میلیون دلار بوده که رشد 61 درصدی نسبت به سال 1398 و 143 درصدی نسبت به سال 1397 دارد.

ضریب پوشش صادرات ۱۰ درصدی در سال ۱۳۹۹

ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیرنفتی) درسال ۱۳۹۹، ۱۰ درصد بوده و این درحالی است که متوسط این ضریب در موسسات همتای صندوق در کشورهای عضو کلوپ پراگ (اروپای شرقی، آفریقا و خاورمیانه)، ۲ درصد است.

خدمات قابل ارایه صندوق ضمانت صادرات ایران شامل تسهیل دسترسی صادرکنندگان به تامین مالی ارزان‌ قیمت صادراتی، ایجاد مزیت صادراتی برای کالاها و خدمات ایرانی، صدور ضمانت‌نامه‌های لازم برای مناقصات خارج از کشور، بیمه مطالبات مدت‌ دار صادرکنندگان و تبدیل آن به نقدینگی، سرمایه‌گذاری صادراتی در خارج از کشور و شناخت بازارها و مشتریان خارجی است.

با پوشش بیمه‌ای صندوق، صادرکننده ایرانی می‌تواند امکان فروش مدت‌دار کالا و خدمات خود را برای خریدار خارجی فراهم کند.

صندوق، صادرکننده را در مقابل ریسک قصور و عدم بازپرداخت طرف خارجی ناشی از ریسک‌های سیاسی و تجاری محافظت می‌کند و با ضمانت‌ نامه‌های اعتباری صندوق، سیستم بانکی با 2 درصد تخفیف در نرخ سود، صادرکننده را تامین مالی می‌کند.

در شرایط تحریم، صندوق به عنوان جایگزین سیستم بانکی، ضمانت‌نامه‌های لازم برای ورود پیمانکاران ایرانی به مناقصات خارجی را صادر می‌کند و با کمک صندوق، صادرکننده ایرانی مطالبات مدت‌دار خود از خریداران خارجی را بیمه کرده و با تنزیل از طریق سیستم بانکی به نقدینگی تبدیل می‌کند.

دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی اعتباری 300 میلیون شرکت خارجی

ارزیابی ریسک و اعتبارسنجی خریداران خارجی کالا و خدمات ایرانی (شامل دولت‌ها، بخش عمومی، سیستم بانکی یا بخش خصوصی خارجی) تخصص صندوق است. دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی اعتباری 300 میلیون شرکت خارجی در سراسر دنیا، ظرفیت منحصربه‌فرد صندوق برای ارایه خدمات مشاوره‌ای برای یافتن طرف‌های تجاری معتبر است.

کسب جایزه اول عملکرد ویژه در میان صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی

صندوق ضمانت صادرات همچنین نقش‌ آفرینی بین‌المللی در راستای دیپلماسی اقتصادی کاهش اثرات تحریم داشته است که در این راستا حضور فعال در اتحادیه بیمه‌ گران اعتبار و سرمایه‌ گذاری (اتحادیه برن)، حضور فعال در اتحادیه بیمه‌ گران اعتبار و سرمایه‌ گذاری کشورهای اسلامی (اتحادیه امان) و تاسیس بانک اطلاعاتی خریداران کشورهای اسلامی، کسب کرسی هیات مدیره اتحادیه امان برای سال 2020-2021 با اجماع کشورهای اسلامی، مذاکرات با موسسات همتا برای طراحی ابزارهای جانشین محصولات بانکی (با هدف مقابله با تحریم‌های بانکی)، مذاکره برای کاهش ریسک ایران با ECA های عضو OECD و اتحادیه برن، مذاکره با دولت و بانک مرکزی کشورهای عراق و افغانستان از طریق وزارت امور خارجه و بانک مرکزی جهت صدور مجوز برای پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق در مناقصات این کشورها و کسب جایزه اول عملکرد ویژه در میان صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی در سال 2020 از مهمترین اقدامات بوده است.

به منظور تامین امنیت مالی صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه موثر صادرات غیرنفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری آنکتاد، به عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و فعالیت خود را تحت نظارت مرکز توسعه صادرات ایران آغاز کرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.