کد خبر : 11589
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

گروه اقتصادی: شستا به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ کشور شناخته می‌شود؛ مکانی که تا چند سال پیش حیاط‌خلوت بعضی اشخاص و جریانات سیاسی بوده و در فقدان شفافیت عملکرد، محل برداشت‌های بدون ضابطه تلقی می‌شد، اما در چند سال اخیر، رویه جاری شستا تغییر کرده و چیزی جز شفافیت، محور عملکرد آن نیست. به گزارش بولتن نیوز،

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

گروه اقتصادی: شستا به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ کشور شناخته می‌شود؛ مکانی که تا چند سال پیش حیاط‌خلوت بعضی اشخاص و جریانات سیاسی بوده و در فقدان شفافیت عملکرد، محل برداشت‌های بدون ضابطه تلقی می‌شد، اما در چند سال اخیر، رویه جاری شستا تغییر کرده و چیزی جز شفافیت، محور عملکرد آن نیست.

به گزارش بولتن نیوز، ورود شستا به بورس را باید اصلی‌ترین اتفاق در جهت ارتقای شفافیت این هلدینگ در سال‌های اخیر دانست. اتفاقی که با سود ده کردن بسیاری از شرکت‌های تحت مدیریت شستا و خارج کردن آن‌ها از وضعیت زیان‌ده بودن، برگ دیگری‌ست در اثبات موفقت مدیریت این مجموعه؛ اما حالا که شستا در مدار موفقیت قرار گرفته، شاهد انواع تخریب‌ها هستیم.

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

ای‌کاش تخریب کنندگان در مقابل شفاف سازی‌هایی که انجام شده و با ورود این هلدینگ به اتاق شیشه‌ای بورس، مطلب درخوری داشتند؛ اما افسوس و صد دریغ. ای‌کاش تخریب کنندگان می‌گفتند چطور این‌همه تبدیل وضعیت شرکت‌های وابسته را ندیده و تنها اقدام به گله‌گزاری می‌کنند؟ آیا مسئله‌ای غیر از عملکرد فنی مدیران این مجموعه در میان است که آن‌ها را سیبل برخی جریانات سیاسی کرده؟

وقتی آخرین حضور دکتر شریعتمداری در مجلس را دیده و متوجه می‌شویم کارت زردی که وی گرفته هیچ ربطی به عملکرد شستا ندارد و زمانی که پای صحبت اهل فن نشسته و اعتراف همگی مبنی بر ارتقای چشمگیر عملکرد شستا در سال‌های اخیر در مقایسه با ادوار گذشته را می‌شنویم، متوجه می‌شویم داستان از جای دیگر آب می‌خورد. قضیه، بر سر بودن من و نبودن شماست.

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

چقدر هنوز این کلام امام حسین علیه السلام در زمان جاری‌ست که اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید. ای‌کاش بهانه تراشان امروز شستا، لااقل آزادگی به خرج می‌دانند و با ایراد واهی نگرفتن به عملکرد این هلدینگ یعنی آنجایی که ارتقای محسوس صورت گرفته، خستگی این‌همه زحمت را بر دوش عاملین آن نمی‌گذاشتند. ای‌کاش می‌آمدند و می‌گفتند ما می‌خواهیم که گزینه ما مسئول شستا شود. تا ما می‌فهمیدیم ایشان دنبال ادامه روند گذشته شستا و خروج آن از اتاق شیشه‌ای شفافیت هستند.

شستا برمدار شفافیت، اما عده‌ای دنبال شرارت

این جاده و مسیر طی شده، یک طرفه است و آنچه در دایره عدالت صدق می‌کند، عملکرد است و نه چیز دیگر. سیاسی بازی و ندیدن آمارها و عملکردها، سالها تلاش برای بهبود وضعیت شستا را پاک نخواهد کرد.

 

رشد سودآوری و درآمد و بهبود شاخص های عملکردی هلدینگ های شستا در دو سال اخیر

مجموعه شستا در ماه های پایان دولت روحانی، اقدام شجاعانه و قابل تقدیری انجام داده و  در گزارش عملکرد هلدینگ های مختلف و شرکت ها، علاوه بر اعلام شاخص های اقتصادی و مالی مانند میزان سود، درآمد و فروش خود، به شفاف سازی در مورد ساختار شرکت، اعضای هیات مدیره و مشخصات فردی آنها، وضعیت نیروی انسانی پرداخته است و  به صورت شفاف نکاتی را اعلام کرده که  معمولا در اعلام گزارش عملکرد شرکت ها و هلدینگ های بزرگ متداول نبوده است. از این جهت این اقدام مجموعه شستا می تواند الگویی برای سایر هلدینگ های کشور باشد که عملکرد خود را با شفافیت بالا گزارش دهند.

زیرا شفاف سازی در اطلاعات، ضمن تقویت عملکرد مالی و اقتصادی شرکت ها و کمک به معیشت مردم و کاهش مشکلات اقتصادی کشور، در زمینه مبارزه با فساد و رانت خواری ها نیز بسیار موثر خواهد بود. زیرا مبارزه با فساد باید در میدان عمل، و از طریق شفاف سازی اطلاعات شرکت ها و هلدینگ های بزرگ کشور و تحولات مدیریتی در شرکت ها امکان پذیر شود تا مبارزه با فساد از ریشه و در میدان اجرایی کشور فراهم گردد.

نکته قابل توجه دیگر در انتشار گزارش عملکرد هلدینگ های شستا در این مقطع، تهیه گزارش های عملکرد دو ساله در دوره مدیریت آقای رضوانی فر است و مدیریت شستا با این کار، عملا دستاوردهای دو ساله مدیر جوان و تحول خواه شستا را ارائه داده و در ماه های پایانی دولت دوازدهم، نه دستاوردهای مختلف  مالی و اقتصادی خود  شامل فروش و سود را به اطلاع سهامداران، مسوولان و مردم رسانده بلکه سایر تحولات شامل اصلاحات ساختاری و مالی و حقوقی، تحولات نیروی انسانی و مدیریتی را نیزاعلام کرده است . شاخص های گزارش شده عملکرد شستا  شامل نکاتی است که معمولا هیچ هلدینگ بزرگی، چنین گزارش شفافی را اعلام نمی کند. به عنوان مثال، اسامی هیات مدیره، و مشخصات فردی آنها نیز به صورت شفاف  و کامل منتشر شده است و مخاطبان به راحتی می توانند از نحوه مدیریت و سازمان شرکت ها و هلدینگ ها کسب اطلاع کنند.

این نحوه گزارش دهی، از آن جهت که دستاوردهای دوره مدیریت آقای رضوانی و مدیران دیگر را نشان می دهد ملاک محاسبه و مقایسه خوبی برای ارزیابی عملکرد دو سال اخیر است که با وجود تحریم، فشار حداکثری و مشکلات فضای کسب وکار، شیوع کرونا و… سود و فروش و درآمد و سایر شاخص های اقتصادی و مالی مجموعه شستا رشد خوبی داشته اند و اعلام این شاخص ها و گزارش ها، نشان دهنده موفقیت ها و دستاوردهای دو سال اخیر است.

این در حالیست که در دوره های قبل که مجموعه شستا و شرکت های زیر مجموعه آن به دلایل مختلف با سود کم، زیان انباشته و در برخی موارد با خطر ورشکستگی مواجه بوده اند، تمایلی به اطلاع رسانی شفاف و در معرض دید طیف وسیع مخاطبان وجود نداشته است. اما امروز به لطف وجود انواع سایت ها، نرم افزارها و شبکه های اجتماعی، طیف گسترده ای از مردم از عملکرد شستا و موفقیت ها و دستاوردهای آن با خبرند.

براین اساس، علاوه بر  انتشار گزارش ها و شاخص های متداول مالی،  گزارش تحولات مدیریتی و حقوقی و اقتصادی نیز در گزارش های جدید اطلاع رسانی و شفاف سازی شده است.

این شاخص ها نشان می دهند که مدیریت فعلی شستا نه تنها شاخص های مالی و سود و فروش را با موفقیت های چشمگیر مواجه ساخته، بلکه تحولات مدیریتی و حقوقی قابل توجهی در ساختار شرکت ایجاد کرده که عامل توسعه و بهبود عملکرد شرکت های شستا بوده است.

نکته مهم دیگر این است که رئیس جمهور منتخب و دولت جدید، در پایان دوره دولت روحانی، به خوبی از وضعیت شفاف و عملکرد درخشان مجموعه شستا با خبر خواهد شد و گزارش های موثر در بهبود نقش شستا در اقتصاد ملی را دریافت خواهد کرد و ارزیابی عملکرد مدیریت شستا، هلدینگ ها و شرکت های شستا به سادگی برای مردم، دولتمردان و سایر مسوولان امکان پذیر خواهد شد.

امید است که سایر شرکت ها، هلدینگ های مالی کشور نیز در پایان دولت آقای روحانی، گزارش عملکرد خود را به صورت شفاف و با الگو گرفتن از مجموعه شستا، منتشر کنند تا ضمن ارزیابی دقیق عملکرد دولت فعلی، وضعیت شرکت ها و هلدینگ ها برای دولت آینده شفاف سازی شود و مشخص شود که ترکیب مدیران، توانایی ها، تحولات مدیریتی و ساختاری، گزارش عملکرد و شاخص ها و دستاوردها و موفقیت های سال های اخیر چه بوده است و نقاط قوت و ضعف موجود چیست و هر شرکت و هلدینگ چه نقشی می تواند در بهبود اقتصاد ملی، رشد تولید و اشتغال و بهبود معیشت مردم داشته باشد.

رشد سودآوری و درآمد و بهبود شاخص های عملکردی هلدینگ های شستا در دو سال اخیر

براین اساس، امید است که ثمره کار مدیریت شستا در دو سال اخیر و شفاف سازی عملکرد آن، بتواند در ماه ها و سال های آینده نیز تداوم داشته باشد ونقش موثری در بهبود عملکرد اقتصاد کشور و کاهش مشکلات مردم داشته باشد و مدیرانی توانمند در مجموعه شستا و سایر هلدینگ های بزرگ کشور، همچنان ضمن رشد تولید و فروش و سودآوری شرکت ها، تحولات مدیریتی و شفاف سازی و مبارزه با فساد را از ریشه ادمه دهند.

در بخش گزارش عملکرد سایت شستا، گزارش عملکرد هلدینگ های صبا تامین، دارویی تامین، صدر تامین، سیما تامین، رایتل، نه تنها گزارش های دو ساله ۹۹-  1398  بلکه در مواردی به گزارش بهار 1400 نیز اشاره شده و با ذکر دستاوردها و موفقیت های شرکت های تحت پوشش، به شفاف سازی اطلاعات در بخش های مختلف اقدام کرده است.

درآمد ۱۶ هزار میلیارد تومانی صبا تامین

در آمد تلفیقی از ۲۰۱۹۸ میلیارد ریال در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۸ یعنی عملکرد سال ۹۷ به ۷۳۶۸۹ در سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ و ۸۸۰۶۸ میلیارد ریال در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رسیده و نشان دهنده رشد ۴ برابری در این دو سال مدیریت آقای رضوانی در شستا است و در این دو سال بیش از۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است.

سود خالص تلفیقی نیز از ۷۹۱۴ به ۷۰۹۴۴ در سال اول و ۸۶۶۰۸ در سال دوم منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رسیده و در این مدت دو ساله ۱۱ برابر شده است.

جالب این است که هزینه های مالی از ۱۱۵۵۶ میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۱۷۶۲ در سال ۹۸ و ۱۸۶۳ در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رسیده و با وجود افزایش تولید، فروش، درآمد و سود، کاهش قابل توجهی در هزینه مالی داشته و این موضوع نشان دهنده بهبود مدیریت شستا و هلدینگ صبا تامین است.

درآمد عملیاتی شرکت اصلی از ۱۹۷۰۴ در سال ۹۷ به ۷۰۲۴۰ در سال اول و ۸۶۲۱۳ میلیارد ریال در سال دوم رسیده و ۴٫۴ برابر شده است. سود خالص شرکت اصلی نیز از ۷۷۰۵ در سال ۹۷ به ۶۷۹۶۵ در سال اول و ۸۴۴۱۹ میلیارد ریال در سال دوم رسیده و ۱۱ برابر شده است.

نســبت پوشــش هزینــه بهــره بــا رشــد مســاعد قابــل توجــه از ۴۰ به ۵۶ برابــر افزایــش یافتــه اســت کــه نشــان از افزایــش تــوان شــرکت در بازپرداخــت هزینه های مالی و وضعیت مناســب نقدینگــی شــرکت دارد.

نسبت جاری نقدینگی از ۸ دهم به ۶٫۲ و ۵٫۴ در دو سال اخیر رسیده و نشانه توان بالای شرکت در عمل به تعهدات کوتاه مدت خود دارد.در مقابل نسبت بدهی کاهش یافته و از ۲۳٫۲ به ۱٫۴ و ۴٫۹۸ در سال های ۹۸ و ۹۹ رسیده است.

حاشیه سود خالص از ۳۹ درصد به ۹۷ و ۹۸ درصد در دو سال اخیر رسیده است. بازدهی دارایی ها نیز از ۱۵ درصد به ۱۴۷ درصد و ۹۱ درصد در دو سال منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۹ و ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رسیده است.

رشد سودآوری و درآمد و بهبود شاخص های عملکردی هلدینگ های شستا در دو سال اخیر

کاهش مطالبات سنواتی

مطالبات سنواتی از ۸۹۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ به ۳۴۴ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰کاهش یافته که نشان دهنده بهبود مدیریت مالی و حساب و کتاب شرکت در این دو سال است.

بهبود پرتفوی

در سال ۹۸ پرتفوی بورسی صبا تامین ۴۱ درصد بانکداری، ۱۱ درصد استخراج کانه فلزی، ۱۰ درصد فراورده نفتی، ۹ درصد بیمه، ۹ درصد دارویی و ۸ درصد دارویی، ۵ درصد شیمیایی، ۲ درصد نهاد واسط مالی، ۲ درصد چند رشته ای صنعتی، ۱ درصد خودروسازی و ۲ درصد سایر رشته ها بوده که اکنون تغییر کرده و در ۱۴۰۰ به ترکیب ۳۴ درصد کانه فلزی، ۲۴ درصد بانکداری، ۲۱ درصد شیمیایی، ۷ درصد نهاد واسطه مالی، ۶ درصد فلزات اساسی، ۴ درصد بیمه، ۳ درصد دارویی، ۱ درصد حفاری، رسیده و نشان دهنده افزایش سهم این هلدینگی از فعالیت های معدنی و کانه فلزی و شیمیایی است.

براساس این عملکرد موفقیت آمیز و دستاوردهای مالی، سایر شاخص های مالی هلدینگ از جمله افزایش سهم صنایع از سود تقسیمی بالاتر، افزایش سهم سود تقسیمی از ۱۷ درصد در سال ۹۷ به ۳۰ درصد در دو سال اخیر و حفظ آن در ۱۴۰۰، کاهش سهم شرکت های سرمایه پذیر از سود تقسیمی و شاخص های دیگر بوده که موجب شده رشد سود تقسیمی در بازار  در سال اول 234 درصد و در سال دوم 675 درصد باشد. یعنی سود پرداخت شده به سهامداران 8 برابر شده است.

تمرکز بر سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ و سایر اقدامات موجب شده که در این دو سال بازده دو ساله پرتفوی شرکت و شاخص کل آن  666 درصد و508 درصد رشد کند.

خالص ارزش دارایی های شرکت نیز از ۷۲۸۹۰ به ۳۷۳۳۵۶ و ۴۶۹۵۷۹ میلیارد ریال در این دو سال برسد.

در این دو سال بورسی شدن شرکت، پذیرش شستا و شرکت های زیر مجموعه در بورس و فرابورس باعث شد که ۱۶ شرکت در سال ۹۸ و ۹۹ عضو بورس شوند. با تاسیس شرکت سبد گردان، نیز  100 میلیارد تومان عدم النفع به منافع و درآمد شرکت تبدیل شده است.

تاسیس شرکت لیزینگ،  کاهش مطالبات سنواتی، دریافت گزارش مقبول از حسابرس بعد از 6 سال، رتبه بندی اعتباری شرکت، انتخاب شرکت به عنوان شرکت برتر در صنعت مالی توسط سازمان مدیریت صنعتی، پیگیری پرونده های حقوقی، اخذ کرسی های هیات مدیره در تمام مجموعه های بورسی، مجوز بورس کالا توسط کارگزاری صبا تامین، استقرار حاکمیت شرکتی، از جمله اقدامات دیگر هلدینگ صبا تامین بوده است.

عملکرد دو ساله هلدینگ سیمان تامین

 شاخص های عملکردی و مالی هلدینگ سیمان تامین نیز از رشد قابل توجهی در دو سال اخیر و در دوره مدیریت آقای رضوانی فر در شستا برخوردار بوده است که بخشی از مهمترین آنها عبارتند از:

رشد ۱۵۰ درصدی درآمدهای عملیاتی تلفیقی شرکت های گروه سیمان تامین از ۳،۴۷۰ میلیارد تومان در سال  1397 به 8،667 میلیارد تومان

در سال  1399

رشد ۳۵۸ درصدی سود عملیاتی تلفیقی شرکت های گروه سیمان تامین از ۶۹۹ میلیارد تومان در سال  1397 به 3،203 میلیارد تومان در سال  1399، رشد  554 درصدی سود خالص تلفیقی شرکت های گروه سیمان تامین از 505 میلیارد تومان در سال 1397 به 3،303 میلیارد تومان در سال  1399،  ارتقا و بهبود حاشیه  سود عملیاتی تلفیقی شرکت های گروه سیمان تامین از 20٪ به 37٪ طی سالهای  1397 لغایت 1399 ارتقا و بهبود حاشیه  سود خالص تلفیقی شرکت های گروه سیمان تامین از 15٪به 38 % طی سالهای  1397 لغایت 1399، کاهش نسبت بهای تمام شده به فروش تلفیقی  از 73 % به 55 % در طی سالهای  1397 لغایت 1399

کسب رکورد بالاترین مقدار تولید در سال ۹۹ از زمان فعالیت تاکنون در  14 شرکت سیمانی از 17 شرکت تابعه، کسب رکورد تولید در 16 شرکت نسبت به متوسط تولید در سه سال اخیر.

رشد ۲۶ درصدی تولید سیمان طی این دو سال در شرایطی که رشد تولید رقبا ۲۲ درصد بوده است. رشد ۳۲ درصدی فروش طی این دو سال در شرایطی که رشد فروش رقبا ۲۴ درصد بوده است

رشد ۷۰ درصدی صادرات طی دو سال اخیر در مقایسه با رشد صفر درصدی رقبا. کاهش ظرفیت بلااستفاده تولید در شرکتهای سیمانی از ۲۴درصد در سال  1397 به 10 درصد در سال  1399 .کاهش هزینه های مالی گروه به میزان 50درصد.تعیین تکلیف و تسویه تسهیلات ارزی گروه و پیشگیری از تحمیل هزینه ای بالغ  بر 1،150 میلیارد تومان .

کاهش متوسط دوره وصول مطالبات تجاری در شرکتهای تابعه طی دو سال اخیر،  از متوسط  82 روز به 34 روز( از مرداد 99 به بعد، کل فروش به صورت نقدی انجام گرفته است.)

پرداخت کل سود سهام دو سال اخیر و بدهی سنواتی سود سهام جمعا به مبل  1،244 میلیارد تومان .پذیرش و عرضه عمومی سهام شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین در بازار دوم بورس اوراق بهادارتهران با مشارکت قریب به 4.5 میلیون نفر در 11 تیرماه  1399 .

استقرار و راه اندازی سامانه سیمان یاب وعرضه سیمان داخلی به صورت برخط با قابلیت دسترسی عمومی.

افزایش تعداد گزارش مقبول حسابرس مستقل و بازرس قانونی طی دو سال از ۲۳ شرکت به ۳۴ شرکت تابعه (از مجموع ۳۷ شرکت.) برگزاری مزایده های فروش محصول سیمان و کلینکر جهت صادرات برای اولین بار. استقرار کمیته ساماندهی و تعیین تکلیف تعداد ۲۱ شرکت زیان ده و کم بازده.سازماندهی واحد حقوقی و پیگیری منافع  گروه به ارزش 7،424 میلیارد تومان و استیفای 1،320 میلیارد تومان حقوق از دست رفته مجموعه تاکنون.

جمع آوری و انتقال دفتر مرکزی  17 شرکت سیمانی به محل کارخانه در راستای توسعه منطقه و کاهش هزینه های اداره شرکتها. استقرار حاکمیت شرکتی و کمیته های تخصصی جهت بهبود فرآین ها و ارتقای شفافیت در شرکت از طریق تشکیل و فعالیت موثر کمیته های حسابرسی، سرمایه گذاری، وصول مطالبات، انتصابات و . …تشکیل کمیته فنی هلدینگ و انجام بازرسی های فنی دقیق و ایجاد برنامه های اصلاحی وپیشگیرانه جهت تولید بهینه، کاهش هزینه ها و ایجاد تنوع  در محصولات.تقویت کارگاه های ساخت داخل و بومی سازی برخی از تجهیزات وارداتی در راستای اقتصاد مقاومتی . ایجاد پایگاه دانش جهت به اشتراک گذاری فعالیت های تخصصی در سطح گروه . برگزاری سمینارها، وبینارها و کارگاه های آموزشی در راستای رشد و یادگیری پرسنل کارخانجات.

عملکرد دوساله تیپیکو شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین

عملکرد دوساله تیپیکو شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین نشان دهنده رشد قابل توجه شاخص های مالی و اقتصادی و عملکردی در دو سال اخیر ۱۴۰۰ – 1398 است.

مانند سایر گزارش های مربوط به هلدینگ های زیر مجموعه شستا، در گزارش عملکرد دو ساله شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین نیز، ۵ عضو هیات مدیره در ابتدای گزارش به صورت شفاف معرفی شده و سمت، تخصص و تحصیلات و سن و تاریخ تولد، و سابقه فعالیت آنها مشخص شده است.

فروش شرکتهای گروه از سال  97 با 96 درصد افزایش به 194،307  میلیارد ریال در سال 99 رسیده است.

سهم بازار ۱۵  شرکت دارویی بورسی گروه در میان 35 شرکت دارویی بورس از حدود 44 درصد در سال 1397 به بیش از 47 درصد در سال  1399 رسیده است.

سود شرکتهای گروه از سال ۱۳۹۷ با ۲۲۱ درصد افزایش به مبلغ  36859 میلیارد ریال در پایان سال 1399  رسیده است.

سهم سود ۱۵ شرکت دارویی بورسی گروه در میان ۳۵ شرکت دارویی بورس از حدود ۴۸ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۵۰٫۹ درصد رسیده است. این بدان معنی است که تیپیکو با ۱۵ شرکت از مجموع ۳۵ شرکت دارویی بورسی، صاحب نیمی از سود این صنعت می باشد.

شرکت های تابعه تیپیکو در سال ۹۸ موفق شدند ۱۰۵ محصول دارویی جدید وارد بازار کنند. از این تعداد، ۳۰ محصول برای نخستین بار در کشور تولید گردیدند که بیش از ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور  حاصل نموده اند. همچنین در سال1399 تعداد 168 تعداد

محصول جدید به بازار دارویی کشور عرضه شد که ۴۰ قلم از آنها

برای نخستین بار در کشور تولید گردیده است. علاوه بر این، محصولات ضدعفونی کننده و داروهای جدیدی جهت مبارزه با بیماری کرونا در شرکت های گروه تولید و در دسترس مردم عزیز ایران قرار گرفته است

با  اقدامات  موثر  و  سرمایه  گذاری های  انجام  شده  تعداد  گواهی های GMP     خطوط  دارویی  شرکت های  تولید کننده گروه به 40

گواهی رسیده که یک رکورد تاریخی برای این مجموعه محسوب می شود.

در مقابله موثر با بحران کرونا: از ماه های انتهایی ۱۳۹۸ و شیوع بیماری کرونا، خطوط تولید برخی شرکتهای گروه خصوصا در استانهای

کمتر توسعه یافته، در خدمت تولید مواد ضدعفونی کننده سطوح و دست قرار گرفت. بر این اساس، از ابتدای همه گیری تا کنون بیش از ۴۰  میلیون لیتر انواع ضدعفونی کننده تولید و عرضه گردیده است. همچنین اقدامات موثری در تولید داروهای موثر در درمان بیماری کرونا در شرکتهای مجموعه انجام شده و تلاش در جهت واردات واکسن کرونا در حال انجام می باشد.

در شفافیت اقتصادی نیز در سال های ۹۸ و ۹۹ از سامانه های اطلاعاتی مختلفی از جمله سامانه خرید، مشتریان بدحساب، تولید و فروش و … در جهت ارتقاء شفافیت و کنترل راهبردی مناسب تر بهره برداری گردیده است

در خرید راهبردی نیز این هلدینگ موفق گردیده است با تجمیع اطلاعات در سامانه خرید و اولویت بندی نیاز شرکتها در تامین ماده اولیه، با برگزاری مناقصه های خرید استراتژیک، موفق به صرفه جویی بیش از  1300 میلیارد ریال در این حوزه گردد.

در عرضه شرکتها به بورس، این هلدینگ برای نخستین بار در تاریخ بورس توانست با عرضه موفق سهام  5 شرکت خود به بازار سرمایه، در سال 1399 گام بلندی در جهت تحقق شعار شفافیت بردارد. این شرکتها عبارتند از: ژلاتین کپسول ایران، دارویی ره آورد تامین، پخش هجرت، توزیع داروپخش (بزرگترین شرکت پخش دارویی کشور) و کلرپارس.

در خرداد ماه سال  1400 تیپیکو به عنوان هلدینگ برتر شد و  توسط مقام محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بنگاه اقتصادی و های شستا معرفی گردید.

 همچنین هلدینگ داروپخش با بیش از 25 شرکت تحقیق و توسعه، بازرگانی و تولیدی، تعداد سرمایه انسانی خود را در این دو سال از بالای 9700 نفر به 10200 نفر افزایش داده است.

در دو سال اخیر که مدیریت شستا با آقای رضوانی فر بوده از سال مالی ۱۳۹۷ تا سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رشد قابل توجهی در در آمد و سود هلدینگ دارویی تامین ایجاد شده است و رشد ۹۶ درصدی درآمد تجمیعی شرکت مدیریتی گروه در دو سال، و ۱۹۴ هزار میلیارد ریال درآمد در سال مالی ۱۳۹۹ ، افزایش ۸۷ درصدی درآمد عملیاتی تلفیقی با رقم ۱۴۶ هزار میلیارد ریال در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، رشد ۲۷۸ درصدی درامد عملیاتی شرکت اصلی  با رقم 24 هزار میلیارد ریال در سال مالی 31 اردیبهشت 1400، رشد 221 درصدی سود خالص تجمیعی شرکت های مدیریتی با نزدیک به 37 هزار میلیارد ریال در یکسال منتهی به 31 اردیبهشت 1400، رشد  186 درصدی سود خالص تلفیقی شرکت های گروه با رقم نزدیک به 32 هزار میلیارد ریال در سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 1400، رشد 286 درصدی شرکت اصلی با رشم نزدیک به 24 هزار میلیارد ریال در سال دوم، بخشی از این شاخص های درخشان مالی گروه بوده است.

گزارش عملکرد دوسالانه هلدینگ صدر تأمین

در گزارش صدر تامین نیز ضمن معرفی اعضای هیات مدیره و سمت و سوابق، تاریخ تولد، مدرک تحصیلی آنها، به بررسی مهمترین شاخص های عملکردی و رشد قابل توجه شاخص های مالی پرداخته که نشان می دهد در سال های ۹۸ و ۹۹ و ۱۴۰۰، هلدینگ صدر تامین در توسعه و رشد شرکت ها و بهبود شاخص های عملکردی و رشد بالای شاخص های مالی موفقیت های درخشانی در دوره مدیریت آقای رضوانی فر در شستا داشته است.

رشد سودآوری و درآمد و بهبود شاخص های عملکردی هلدینگ های شستا در دو سال اخیر

بخشی از شاخص های عملکردی عبارتند از: افزایش میزان تولید تجمیعی شرکت تابعه صدرتامین با رشد  7 درصدی، از مقدار3 میلیون تن در سال 97 به 3 میلیون و 280 هزار تن در سال 99.

 افزایش میزان فروش تجمیعی شرکت های مدیریتی صدرتامین با رشد 184 درصدی از 2312 میلیارد تومان در سال 97 به 6567 میلیارد تومان در سال 99.

افزایش میزان سود عملیاتی تجمیعی شرکت  با رشد 313 درصدی از 498 میلیارد تومان در سال 97 به 2356 میلیارد تومان در سال 99،

افزایش میزان صادرات کلیه شرکت های تابعه هلدینگی صدر تامین با رشد ۲۲۳ درصدی  از 138 میلیارد تومان در سال 97 به 445 میلیارد تومان در سال 99 .

ساماندهی پرونده های حقوقی و کاهش پرونده های حقوقی هلدینگ و شرکت های تابعه از ۸۰ مورد پرونده به ۴۱ مورد پرونده علی رغم افزایش حجم فروش و سودآوری شرکت های تابعه و هلدینگ

عرضه سهام شرکت زغال سنگ پروده طبس در فرابورس تهران در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۹۹٫

اخذ گوهی کشف بزرگترین معدن طلای سیستان و بلوچستان به نام مادوفتی با ذخیره قطعی ۲۴ میلیون و ۴۶۳ هزار تن و ذخیره احتمالی ۴۹ میلیون تن.

تملک ۲ محدوده زغال سنگ در بلوک ۶ پرورده ۴ طبس و بلوک های هم جوار با ذخیره حدود ۲۰۰ میلیون تن .

تصویب ۲۳ طرح سرمایه گذاری جدید به عنوان پروژه های توسعه شرکت ها با سرمایه گذاری ۴۳۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۵۰۰ نفر .

 

 عرضه محصولات تولیدی شرکت های معدنی املاح ایران (سولفات سدیم)، شرکت زغال سنگ پروده طبس(زغال سنگ کک شو)، شرکت مس شهید باهنر شامل لوله برنجی، لوله مسی و مفتول مس 12 میل،

در بورس کالا در راستای ارتقاء شفاف سازی و حذف واسطه .

بومی سازی بیش از صدها قطعه، انواع مواد اولیه وارداتی و تجهیزات در شرکت های تابعه صدر  تامین که موجب جلوگیری از خروج حدود 10 میلیون دلار معادل 250 میلیارد تومان ارز از کشور گردیده است.

 افزایش درصد گزارش های مطلوب از 83 درصد در سال 97 به 100 درصد در سال 99  در شرکت های تابعه هلدینگ صدر تامین.

راه اندازی و عملیاتی نمودن کمیته نوآوری و فن آوری در سطح هلدینگ و شرکت های تابعه به منظور عارضه یابی فناوری، توسعه نظام نوآوری، نفوذ فنآوری ها در فرآیند کسب و کار شرکت ها، توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در راستای تکمیل و توسعه زنجیره ارزش کسب و کار ها با رویکرد بین المللی. راه اندازی شتابدهنده تخصصی صدر فردا در حوزه معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته با هدف توسعه فناوری و ایجاد کسب و کارهای نوین در اکوسیستم فن آوری و نوآوری جوار هلدینگ صدر تأمین.

گزارش عملکرد دو ساله رایتل و سودآور شدن شرکت

در گزارش عملکرد دو ساله رایتل در دوره مدیریت  جدید شستا یعنی سال های 98 و 99، علاوه بر معرفی اعضای هیات مدیره به صورت شفاف و نام و سمت، تحصیل و تاریخ تولد و سوابق آنها، به شاخص های عملکردی و مالی این شرکت پرداختهاست.

درآمد عملیاتى شرکت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۷۸ درصد و در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ حدود ۲۱ درصد افزایش داشته  و از 6858 میلیارد ریال سال 97 به 12191 میلیارد ریال در سال 98 و 14721 میلیارد ریال در سال 99 رسیده است.  

لازم به ذکـر است مبلغ ۲۴۰۸ میلیارد ریال از درآمد سال ۹۸ مربوط به اصلاح قرارداد رومینگ  و RAN SHARING سـال هاى قبل از سـال 98 بوده که بدون احتسـاب آن درآمد سال 99 نسبت به 98 حدود 51  رشد داشته است.

سیاست شرکت کاهش هزینه هاى مالى بوده و با توجه به ادغام شرکت شمص تامین در شرکت رایتل کل هزینه هاى مالى ادغـامى مبلغ ۱۰۲ میلیارد تومـان در سال ۱۳۹۹ بـوده که از این مبلغ ۳۰ میلیـارد تومـان هزینه هاى  مالی شرکت شمص تامین و 72 میلیارد تومان هزینه تامین مالی رایتل است.  هزینه های مالی از 1957 میلیارد ریال در سال 97 به 1196 میلیارد ریال در سال 98 و 1022 میلیارد ریال در سال 99 رسید.

سود و زیان خالص از ۵۶۷۸- میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۸۵۴ میلیارد ریال سود مثبت در سال ۹۸ و ۴۴۷۴ میلیارد ریال در سال ۹۹ رسید و شرکت اکنون در مسیر سودآوری اصلاح ساختار شده است.

از ابتداى شش ماهه دوم ۱۳۹۸ شرکت روند سود آورى داشته است که نسبت سود آورى سال  99 به 98  حدود 423 درصد افزایش داشته است.

همچنین شرکت تا انتهاى دوره مالى شش ماهه منتهى به شهریور  1398

زیان ده بوده و زیـان انباشته آن  به مبلغ 16128 میلیارد ریال رسیده بود و از شش ماهه دوم  98  روند سودآوری شرکت آغاز و تاکنون ادامه یافته است . زیان انباشته شرکت درپایان 99 مبلغ 11341 میلیارد ریال است.

حاشیه سود و زیان خالص از ۸۳- درصد سال ۹۷ به ۷ درصد سال ۹۸ و ۳۰ درصد سال ۹۹ رسید. نسبت حاشیه سود در این دوسال عملا ۳۲۸ درصد افزایش داشته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.