کد خبر : 11473
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸

با کتاب‌های درسی خودتان را باد بزنید نه اینکه برای کنکور آماده شوید

با کتاب‌های درسی خودتان را باد بزنید نه اینکه برای کنکور آماده شوید

گروه اجتماعی– مصطفی مطهری:  در راستای ادامه مبحث پیشین در ارتباط با کنکور، در این یادداشت با ورود به مبحث تخصصی آزمون کنکور به نواقص موجود در طراحی سوالات در کنکور خواهیم پرداخت. از جمله مواردی که در این باره قابل توجه می باشد این است که سوالات طراحی شده در کنکور امسال در دروسی

با کتاب‌های درسی خودتان را باد بزنید نه اینکه برای کنکور آماده شویدگروه اجتماعیمصطفی مطهری:  در راستای ادامه مبحث پیشین در ارتباط با کنکور، در این یادداشت با ورود به مبحث تخصصی آزمون کنکور به نواقص موجود در طراحی سوالات در کنکور خواهیم پرداخت. از جمله مواردی که در این باره قابل توجه می باشد این است که سوالات طراحی شده در کنکور امسال در دروسی مانند ریاضی بنا بر شواهد موجود و بر طبق انتقادات وارده به آن از سوی صاحب نظران در این عرصه، فارغ از محتوای درسی طراحی شده است. در واقع آنچه در این درس به عنوان سوال در اختیار داوطلبان قرار گرفته است فاقد هرگونه مطالبقت محتوای با کتاب آموزشی این درس در دوره های آموزشی بوده است.

به گزارش بولتن نیوز، مطمئناً مخاطبان این یادداشت با پدیده مافیای کنکور آشنا هستند و یا اینکه حداقل یکبار این مفهوم به گوششان خورده است. آنچه در این باره در ارتباط با عدم همخوانی سوالات با دروس آموزشی بدیهی به نظر می رسد یک سر کلاف آن به مافیای کنکور ربط پیدا می کند. بطوریکه سازمان سنجش و آموزش کشور نیز به دلیل نفوذ آموزشی مافیای موجود (اگر نگوییم در اداره آن)، می توان گفت تحت تأثیر آنها قرار دارد که طراحی سوالات خارج از عرف کتب درسی نمونه واقعی این تأثیرپذیری است. پس عدم هماهنگی های میان سازمان سنجش کشور با وزارت آموزش و پرورش در این باره که هزینه روحی – روانی آن را باید داوطلبان نوجوان کنکور با هزاران رویا بپردازند متأثر از رویکرد نفوذی و غیر قانونی مافیاهای آموزشی در عرصه کنکور می باشد.

حال سوال اینجاست که مبنای پاسخ گویی به سوالات باید رویه مندرج در کتب درسی باشند یا شیوه های موسسات مافیایی کنکور؟ سازمان سنجش نماینده نظام آموزش ملی است یا این موسسات مافیایی؟ پاسخ به این سوالات که همپوش و همراستا باهم هستند دو جهی می باشد؛ یک وجه آن وجه معمول و قانونی است و وجه دیگر آن نیز وجه شایع آن است که به دغدغه همه ما در کنار داوطلبان کنکور تبدیل شده است. در یک نگاه کلی، سازمان سنجش باید متولی اموری باشد که در بخش های آموزش ملی برای ورود به سطوح عالیه علمی وجود دارد. به عبارت بهتر سازمان سنجش باید نماینده تام آحاد جامعه باشد نه گروهی از مافیای آموزشی. در واقع آنچه در ارتباط با سازمان سنجش باید مبنا باشد پیوستگی میان سطوح آموزشی و دروس و کتب آموزشی با سوالات در آزمون برگزاری است. این رویکرد یعنی رویکرد معمول و قانونی که انتظار می رود.

اما واقعیات موجود نشان می دهد که سازمان سنجش در بند مافیای آموزش و مافیای کنکور است. در واقع سازمان سنجش و آموزش اولین قربانی این رویکرد نهادینه شده آموزشی غلط است. بطوریکه رسوخ نگاه پول محور در سازمان سنجش و طراحی سوالات در سال های گذشته که امسال به حد اعلا و اوج خود رسید و کمتر از یک روز از پایان روزهای برگزاری آزمون مورد اعتراض قرار گرفته است، گویای آن می باشد که فاجعه آموزشی شرم آوری در راه است. بطوریکه اگر فکری برای این بی قانونی ها نشود در بلند مدت باید فاتحه آموزش را در کشور برای همیشه خواند؛ چرا که رویه های موجود در بخش های مافیایی آموزش، تدریس و یادگیری نیست بلکه قبولی به قیمت پرداخت پول های کلان است.

این موضوع ماهیتاً به معنای خارج کردن رقبای مناطق در شهرهای و شهرستان های دور افتاده کشور است که تنها منبع آموزشی آنها کتب درسی شان می باشد. به واقع آنچه از شواهد پیداست این است که کنکور با وجود سازمان های قدرت و ثروت و شکل مافیاهای موجود در حال حرکت به سمت طبقاتی شدن است. همین موضوع طبقاتی شدن به معنای خارج کردن طبقات پایین از نظر مالی به سود طبقات بالا در امر آموزش خواهد بود.

و این در بلند مدت به الیگارشی آموزشی با تکیه بر پول (نه دانش) تبدیل خواهد شد؛ قهقرایی در دانش و تنزل در سطوح دانشگاهی و مدرک گرایی مفرط و … در حقیقت عدم کتاب محوری در طراحی سوالات بر این امر دلالت دارد که کنکور به محلی برای حذف داوطلبان کتب محور به نفع داوطلبان موسسه محور شده است. از سوی دیگر نیز با وجود شرایط موجود دیگر رقابت در کنکور جنبه عمومی ندارد بلکه جوانب رقابت به ابعاد دیگری انتقال پیدا کرده است. رقابت میان موسسات مافیایی آموزش به نمایندگی داوطلبان و با نظارت غیر اخلاقی سازمان سنجش و آموزش کشور.

آنچه در این باره مسلم است پرداختن جدی به دغدغه ها و عدم به فراموشی سپردن این گونه تخلفات است؛ در این راستا جهت روشن شدن تکلیف هزاران داوطلب که به هر دلیلی زیر مجموعه موسسات آموزشی نیستند باید مشخص شود. در واقع اگر قرار است شرایط در همین مسیر طی شود لااقل با گفتن این موضوع به آنها که اگر پول دارید کنکور دهید و اگر ندارید آن را فراموش کنید از اتلاف وقت، اتلاف زندگی و از وارد شدن فشار و استرس های روانی بر آنها جلوگیری کنید. اگر مافیاهای موجود از قانون قوی ترند پس دیگر دم از قانون و عدالت آموزشی نزنیم، چرا که همه چیز در ارتباط با عدالت، این روزها نخ نما شده اند. سازمان سنجش باید مورد نظارت و بارزسی قرار گیرد که چرا پیرو سیاست های غلط و غیرمرسوم آموزشی شده است؟

نکته پایانی اینکه اگر دغدغه آموزش دارید، اگر دغدغه نوجوانان و جوانان وطن را دارید، اگر آینده کشور برایمان – برایتان مهم است و اگرهای دیگر…، اکنون وقت هشتگ سازی است؛ اکنون وقت مطالبه گری است. هشتگی بسازیم به نام «نه به مافیای کنکور»، هشتگ به سازیم به نام «پاسخ گو سازی سازمان سنجش و آموزش کشور»؛ بیاید در کنارهم و با هم در برابر بی عدالتی های آموزشی آگاهی بخشی کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.